Śp. Paweł Adamowicz - wspomnienie …

Piątek, Styczeń 18, 2019, 23:31
Pomagał wielu ludziom, był zawsze wierny służbie drugiemu człowiekowi . Człowiek o wspaniałym sercu, nie odmawiał nigdy kiedy mógł pomóc. Zawsze starał się pokazywać jak ważna jest zgoda, dialog, wzajemna pomoc oraz to, że możemy tworzyć wspólną, lepszą Polskę. Polskę, która jest dla wszystkich .
fot. P. Kucharski TvLive24.pl

Śmierć Pawła Adamowicza uczy nas, że nienawiść i przyzwolenie na to, żeby się rozszerzała, to droga donikąd - powiedział podczas poniedziałkowej mszy żałobnej w intencji zmarłego prezydenta Gdańska metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
Polska straciła tak naprawdę kogoś, kto występował w obronie państwa, samorządu i konstytucji. A przecież mógł on odegrać jeszcze bardzo dużą rolę w polityce ogólnopolskiej. Stał się straszny dramat i dzisiaj nie tylko Gdańsk jest pogrążony w żałobie, ale pogrążona jest cała Polska.
Przypomnijmy, że stało się to w niedzielę wieczorem, kiedy to Pawła Adamowicza zaatakował nożem w centrum miasta 27-letni Stefan W., który podczas finału WOŚP wtargnął na scenę. Prezydent trafił potem do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, gdzie w poniedziałek zmarł.

Paweł Adamowicz miał 53 lata, prezydentem Gdańska był od 20 lat. W samorządzie gdańskim zasiadał od początku od 1990 roku. W latach 1994-1998 był przewodniczącym Rady Miasta Gdańska.

W dzień kiedy tak naprawdę ,w każdym była i miała być radość do samego końca ....... Nożownik, który zaatakował Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza usłyszał zarzut zabójstwa. Prokuratura Okręgowa w Gdańsku zmieniła w ten sposób wcześniejszą kwalifikację przestępstwa, którą było "usiłowanie zabójstwa". Prokuratura skierowała również do sądu wniosek o tymczasowy areszt dla 27-letniego Stefana W. Podejrzany nie przyznał się do zarzutów, poinformowała prokurator Grażyna Wawryniuk.


Natomiast ciało Prezydenta miasta wystawione było do godziny 16 w trumnie w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku .Stamtąd o godzinie 17 ruszył „ostatni spacer „.

Tłumy i bicie dzwonów towarzyszyły na ulicach Gdańska trumnie z ciałem Adamowicza. Trasa konduktu przebiegała obok miejsc istotnych dla zmarłego prezydenta, w tym jego rodzinnego domu i szkół, w których się uczył. Trumna z ciałem została przeniesiona do Bazyliki Mariackiej, gdzie prezydent w sobotę zostanie pochowany. Pogrzeb odbędzie się o godzinie 12:00.

Rodzina apeluje ; Zamiast kwiatów i zniczy we wszystkich tych miejscach, w których będziemy żegnać pana prezydenta, będą wolontariusze i puszki. Zgodnie z wolą rodziny, zbierane będą datki na dwa cele: hospicjum ks. Dutkiewicza i Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Apelujemy i prosimy: nie przynoście kwiatów i zniczy – wspierajcie finansowo te dwa dzieła, bo to są żywe pomniki pamięci pana prezydenta."

Wielu tak naprawdę chciałoby osobiście pożegnać zamordowanego Prezydenta. Bo gdy umiera człowiek, znany czy nieznany, zawsze umiera cząstka nas, bo gdy dowiadujemy się o jego śmierci, wiemy już, że nigdy tej osoby nie poznamy.

Strata ta jest bardziej odczuwalna, gdy umiera ktoś, kto lubił się uśmiechać.
Paweł Adamowicz lubił. Śmiał się często w życiu zawodowym i prywatnie.
Był pogodnym facetem.- wspominają mieszkańcy Gdańska.

Dziś pożegnało go 53 tys. ludzi.

„Pokażmy światu, że nie odszedł zupełnie i że zostawił nam jasne przesłanie.

Jakie?

Takie, że radość i miłość do ludzi mają moc zmieniania świata.
Że dzięki nim potrafimy żyć w zgodzie albo pięknie się różnić.
I że to, co nas dzieli, to zło. Nie dajmy się złu."- apelują mieszkańcyAktualnizacja: w dniu 19.01.2019 o godz.12:00 na zaproszenie Burmistrza Andrychowa Tomasza Żaka. pod Urzędem Miejskim w Andrychowie odbyło się symboliczne zapalenie zniczy ku pamięci zmarłego tragicznie prezydenta Gdańska.

Autorka artykułu i Prezes Stowarzyszenia Otwórzmy Drzwi Na Świat - Patrycja Kołodziejczyk zapala symblicznie znicz ku pamięci tragicznie zmarłego Pawła Adamowicza.  fot. Nowiny Andrychowskie

Okazując duchowe wsparcie dla rodziny, przyjaciół i bliskich znajomych zmarłego Prezydenta w ciszy zapalimy znicze. - brzmiało zaproszenie, które przesłała dyrektor biura burmistrza Agnieszka Gierszewska.

------------------------------------------------------------------------------------------------
   tekst: Patrycja Kołodziejczyk


Brak komentarzy.
(*) Pola obowiązkowe
Strona zbudowana z Kopage
← Zbuduj swoją teraz
Znajdź nas na Facebooku
Powered by Kopage